Artikeln publicerades 27 september 2025

Minskade resurser till Regelrådet

Regeringens budgetproposition för 2026 saknar fortsatt förstärkning för Regelrådet, vilket innebär en årlig minskning på 5 miljoner kronor för rådets verksamhet. Regelrådets ordförande anser att detta är både förvånande och bekymmersamt, särskilt mot bakgrund av Regelrådets nyligen utvidgade mandat.

I budgetpropositionen 2023 fick Regelrådet ökade resurser för åren 2023-2025, en ökning med 5 miljoner kronor per år. Detta tillskott möjliggjorde nyrekryteringar och att rådet för första gången på många år har kunnat granska och besvara alla inkomna remisser innehållande förslag som har effekter av betydelse för företag. Regeringens budgetproposition för 2026 saknar fortsatt förstärkning och innebär därför en årlig minskning på 5 miljoner kronor för rådets verksamhet.

- Denna anslagsminskning är både förvånande och bekymmersam, med tanke på de nya och tillkommande uppgifter som rådet fick genom den nya konsekvensförordningen förra året. Vi får nu sätta oss ned och se hur vi ska kunna uppfylla de ökade krav som ställs på oss trots minskade resurser, säger Anna-Lena Bohm, Regelrådets ordförande.

Anna-Lena Bohm