Beslutsdatum 27 augusti 2025
Yttrande över Arbetslivskriminalitet – upplägg, verktyg och åtgärder, fortsatt arbete
(SOU 2025:25)
Regelrådets ställningstagande:
Motivering till Regelrådets ställningstagande
Det remitterade betänkandet innehåller förslag som syftar till att stävja problematiken med arbetslivskriminalitet. Utifrån förslagens karaktär kan de påverka såväl stora som små företag brett, oavsett branschtillhörighet.
Som framgår av detta yttrande har flertalet aspekter bedömts som godtagbart beskrivna, särskilt mot bakgrund av förslagens karaktär. Alternativa lösningar är särskilt väl beskrivet.
I konsekvensutredningen hade det varit önskvärt med ett resonemang utifrån företagens möjligheter att förstå nu gällande och föreslagna regler – det vill säga företagens möjlighet att göra rätt. Detta blir särskilt relevant när det kommer till regelverk som har sanktioner som kan åläggas företag. Ju högre sanktioner, desto enklare bör ett regelverk vara att förstå och följa.
De brister som Regelrådet har noterat i konsekvensutredningen får inte bäring på den sammantagna bedömningen av konsekvensutredningen.