Beslutsdatum 19 mars 2025
Yttrande över förslag ett grundavdrag i lagen om riskskatt för kreditinstitut
Regelrådets ställningstagande:
Motivering till Regelrådets ställningstagande
Regelrådet gör följande bedömning. Fyra delaspekter i konsekvensutredningen kan anses godtagbara: problembeskrivning och syftet med förslaget, berörda företag, särskilda hänsyn till små företag och särskild hänsyn till tidpunkt för ikraftträdande och behov av speciella informationsinsatser
Det saknas redovisning av delaspekten konsekvenser om ingen åtgärd vidtas.
Delaspekten förslagets effekter för företagens kostnader och intäkter bedöms bristfällig. Förslagsställaren anger att de administrativa kostnaderna är försumbara. För att bättre förstå förslagets effekter för företagens kostnader och intäkter hade det varit behövligt med tydligare beskrivning. Det finns ett räkneexempel på hur skatten ser ut idag under delaspekten bakgrund som ger en viss förståelse för hur dagens reglering påverkar företagen vilket är värdefullt för transparensen. Att skattesatsen höjs från 0,6 procent till 0,7 procent av beskattningsunderlaget kan innebära att vissa företag, som kommer över tröskeln, drabbas hårdare. Förslagsställaren bedömer att fyra kreditinstitut kommer att betala mer i skatt än med dagens regler medan fem institut kommer att betala mindre. Det hade varit behövligt med ytterligare beräkningar för att visa på hur kostnaderna på olika sätt påverkar företag beroende på om företaget hamnar över gränsvärdet eller inte.
Att förslaget innebär ökade och minskade kostnader för företag, beroende på om företagen hamnar under eller över gränsvärdet, gör det också svårt att utesluta att förslaget påverkar konkurrensen. Det hade varit behövligt med tydligare motivering till förslagsställarens bedömning att förslaget inte skulle ha någon större påverkan på konkurrensen och delaspekten anses därmed bristfällig.
Det hade även varit önskvärt med utförligare beskrivning av alternativa lösningar, åtgärder för att begränsa företagets kostnader och andra effekter, hur och när konsekvenserna av förslaget kan utvärderas, förslagets överensstämmelse med EU-rätten och om förslaget går utöver minimikraven.
Regelrådet hade önskat en tydligare konsekvensutredning. Men eftersom förslaget bedöms påverka enbart 30 stora, högst sannolikt välinformerade, företag och därmed generera begränsade effekter kan helheten anses godtagbar.