Beslutsdatum 16 april 2025
Yttrande över Skatteincitament för forskning och utveckling – En översyn av FoU-avdraget och expertskattereglerna (SOU 2025:3)
Regelrådets ställningstagande:
Motivering till Regelrådets ställningstagande
Det remitterade betänkandet innehåller förslag som syftar till att ge företag incitament till ökade investeringar i forskning och utveckling, samt skapa bättre förutsättningar för företag att attrahera och behålla internationell nyckelkompetens. Som framgår av detta yttrande har samtliga aspekter som rör förslagets effekter för företag beskrivits på ett godtagbart sätt.
De föreslagna reglerna kan påverka svenska företags konkurrenskraft i förhållande till företag i Europa och globalt – därför är det särskilt värdefullt med den internationella utblicken som finns i betänkandet, och hur de föreslagna reglerna kommer förhålla sig till jämförbara länders regler.
Det finns en uppskattning av förslagets påverkan på företagens kostnader. Det anges vilka osäkerhetsfaktorer som finns i uppskattningen, vilket medför en ökad transparens och tydlighet. De företag som berörs av förslaget framgår, liksom vilka effekter förslaget kan få för företagens verksamhet och konkurrensförhållanden. Förslagsställaren anger även varför ett relativt snart ikraftträdande av reglerna är att föredra.
Regelrådet anser därför att konsekvensutredningen sammantaget uppfyller kraven.