Beslutsdatum 25 februari 2026
Yttrande över Förändrat producentansvar för elutrustning och nya rapporteringsregler för insamling av elavfall (promemoria)
Regelrådets ställningstagande:
Motivering till Regelrådets ställningstagande
Regelrådet finner att konsekvensutredningen i vissa avseenden uppfyller förordningens krav. Några aspekter är tydligt och utförligt redovisade, andra mindre tydligt men tillräckligt för att det ska gå att bilda sig en uppfattning om konsekvenserna när det gäller den aspekten. Problembeskrivningen och förslagets överensstämmelse med EU-rätten på ett övergripande plan är aspekter som beskrivits tydligt.
Det finns emellertid också ett antal aspekter som inte har beskrivits tillräckligt tydligt. Dit hör aspekten berörda företag och påverkan på dessa företags kostnader. Även påverkan på konkurrensförhållanden, åtgärder för att begränsa kostnader och andra negativa effekter, hur och när förslaget kan utvärderas och behov av speciella informationsinsatser och den specifika frågan hur förslaget förhåller sig till EU-rättsliga minimikrav hade behövt beskrivas tydligare. De aspekter som brister i tydlighet gör det i olika grad. Således finns det en del värdefull information exempelvis om utvärdering och detsamma kan sägas om berörda företag och kostnadspåverkan. I dessa fall hade det behövts komplettering av befintlig information, det hade kunnat vara exempelberäkningar eller scenarier när det gäller kostnaderna. Avseende beskrivningen av berörda företag hade det i synnerhet behövts en tydligare bild av de organisationer som tar över rapporteringsansvaret. När det gäller behov av speciella informationsinsatser kan Regelrådet inte finna någon beskrivning överhuvudtaget. Sammantaget är Regelrådets bedömning att konsekvensutredningen inte uppfyller förordningens krav, även om det varierar mellan de delaspekter som bedöms otillräckliga hur mycket de skulle behöva kompletteras.