Beslutsdatum 4 mars 2026
Yttrande över Nya BAT-slutsatser för smideshammare och gjuterier
Regelrådets ställningstagande:
Motivering till Regelrådets ställningstagande
Förslaget syftar till att genomföra kommissionens genomförandebeslut gällande så kallade BAT-slutsatser för vissa branscher. Såvitt Regelrådet kan bedöma får förslaget effekter för företag, men omfattningen av effekterna är svåra att bedöma då konsekvensutredningen är ofullständig i relevanta delar.
Det saknas en beskrivning av alternativa lösningar och vilka effekter som bedöms uppstå om ingen åtgärd vidtas. Om det saknas alternativ till det föreslagna genomförandet, exempelvis på grund av begränsat handlingsutrymme, behöver det anges och motiveras. Det samma gäller om förslaget går utöver minimikraven enligt EU-rätten.
Vidare saknas det en beskrivning av berörda företag utifrån storlek. Gällande beskrivningen av förslagets påverkan på företagens kostnader anser Regelrådet att ett konstaterande att kostnaderna är av begränsad omfattning, eller att ett förslag kan medföra ökade kostnader, är alltför svepande för att det ska kunna gå att bedöma hur företagens kostnader kommer att påverkas. En något mer detaljerad beskrivning, gärna tillsammans med scenarioanalyser och exempelberäkningar kan konkretisera ett sådant ställningstagande. Regelrådet har inte kunnat utläsa en beskrivning av hur förslaget kan påverka företagens intäkter, en redogörelse för vilka åtgärder som har vidtagits för att förslaget inte ska medföra mer långtgående kostnader eller begränsningar än vad som bedöms vara nödvändigt för att uppnå dess syfte, samt om det finns behov av speciella informationsinsatser. Det saknas också en beskrivning av hur och när konsekvenserna av förslaget kan utvärderas. Utöver det nämnda saknas även en beskrivning av förslagets påverkan på konkurrensförhållandena för berörda företag och om särskild hänsyn behöver tas till små och medelstora företag vid reglernas utformning. Enligt Regelrådet hade det varit värdefullt om förslagsställaren hade kompletterat de resonemang som finns i avsnitt 7 gällande om särskild hänsyn behöver tas till tidpunkten för ikraftträdande, eftersom det enda datum som uttryckligen omnämns där infaller enbart 20 dagar efter att remisstiden för den nu remitterade promemorian har gått ut. De hittills nämnda aspekterna är bristfälligt beskrivna.
I konsekvensutredningen finns det en beskrivning av bakgrund och syfte med förslaget. Likaså framgår det en bedömning av hur många företag som kommer att påverkas, och deras branschtillhörighet, samt en beskrivning av förslagets överensstämmelse med EU-rätten. Dessa aspekter är godtagbart beskrivna.
Även om det finns vissa beskrivningar i konsekvensutredningen saknas det alltför många delar för att Regelrådet ska kunna bedöma förslagets samlade effekter för företag. De brister som har identifierats får därmed bäring på den sammantagna bedömningen av konsekvensutredningen.