Beslutsdatum 19 augusti 2026
Yttrande över promemorian En extern tjänsteleverantör för biometriupptagning i migrationsverksamheten (Ds 2026:8)
Regelrådets ställningstagande:
Motivering till Regelrådets ställningstagande
I den remitterade promemorian finns förslag som syftar till att en extern tjänsteleverantör ska kunna bistå i upptagningen av biometriska uppgifter i ärenden om nationell visering. Detta bedöms exempelvis kunna korta handläggningstiderna för de enskilda sökande i sådana ärenden.
Regelrådets uppdrag utgår från företagsperspektivet. De företag som påverkas av förslaget är sådana som kan bli tjänsteleverantörer, samt i en vidare bemärkelse, samtliga företag som önskar rekrytera utländsk personal. Gällande de förstnämnda företagen kan Regelrådet konstatera att det finns en frivillighet i att bli en sådan tjänsteleverantör, men om så sker behöver de regler som föreslås i promemorian följas. Gällande de sistnämnda ser Regelrådet en potentiellt positiv effekt om ett av syftena, att korta handläggningstiderna, uppfylls. De nu nämnda förutsättningarna har haft påverkan på Regelrådets sammantagna bedömning av konsekvensutredningen.
Förslagsställaren beskriver konsekvenser om ingen åtgärd vidtas särskilt väl och i linje med Regelrådets uppfattning hur punkten bör beskrivas. Alternativa lösningar är likaså utförligt beskriven och innehåller alternativ med för- och nackdelar samt en bedömning varför det förordade alternativet anses lämpligast.
Det saknas en beskrivning av berörda företag, påverkan på företagens kostnader och intäkter och om särskilda hänsyn behöver tas till små och medelstora företag vid reglernas utformning. Övriga delaspekter har bedömts som godtagbart beskrivna.
Mot bakgrund av förslagets karaktär i detta ärende bedöms konsekvensutredningen, trots vissa brister, sammantaget uppfylla kraven i förordningen (2024:183) om konsekvensutredningar.