Beslutsdatum 1 juli 2026

Yttrande över promemorian Tillsyn enligt EU:s f-gasförordning i fråga om elektriska brytare, desfluran och märkning av dosinhalatorer

Regelrådets ställningstagande:

Inget ställningstagande

Regelrådets bedömning


Promemorian innehåller tillräckligt utförliga beskrivningar av överväganden kring förslagen om behöriga myndigheter och finansiering.

Däremot är beskrivningen av berörda företag inte tillräcklig. Det saknas information om företag som berörs av kraven på dosinhalatorer som innehåller fluorerade växthusgaser. Det hade exempelvis varit önskvärt med en redovisning av hur många tillverkare, importörer och återförsäljare av sådana som finns i Sverige och hur dessa företag fördelar sig storleksmässigt. Det hade också varit önskvärt med en redovisning av företag som använder sådana dosinhalatorer. Vad avser elektriska brytare finns viss information om de största elnätsägarna, men det saknas information om övriga berörda företag och operatörer. Förslagsställaren anger exempelvis att operatörer av elektriska brytare i industrianläggningar och vindkraftsparker berörs. Det hade sammantaget varit behövligt med en mer utförlig beskrivning av berörda företag som omfattas av de olika bestämmelserna i denna promemoria.

Vad avser konsekvenser för berörda företag förekommer viss information om att tillsynen kan medföra avgifter, men också att det är svårt att på förhand bedöma tidsåtgången för denna, och att det därför är lämpligt med en timavgift. Regelrådet anser att förslagsställaren borde ha kunnat genomföra någon kvantitativ uppskattning av företagens förväntade kostnader för tillsyn i kronor, till exempel genom exempel- eller scenarioberäkningar för olika typer och storlekar av företag.

Den största bristen är emellertid avsaknad av redovisning av konsekvenser, inte minst kostnader, för företag med anledning av de materiella kraven som följer av den reviderade EU-förordningen. Detta påpekade Regelrådet redan i sitt remissvar till den tidigare remitterade skrivelsen (RR 2024-283, KN2024/01891). I den skrivelsen konstaterar Regelrådet att det endast sker en hänvisning till kommissionens konsekvensutredning, som dels inte är uppdaterad till bestämmelserna i den slutliga rättsakten, dels inte innehåller någon analys av konsekvenser för svenska företag. Detta innebär att förväntade effekter av de nya regelverken på företag är mycket begränsat analyserade. Att endast analysera kompletterande bestämmelser är enligt Regelrådet inte tillräckligt. Regelrådet uppmanade därför till kompletterande nationella konsekvensutredningar som belyser konsekvenser för svenska företag i den fortsatta lagstiftningsprocessen till. Så har inte skett i denna promemoria beträffande de krav som härrör sig till bestämmelser om elektriska brytare, desfluran och dosinhalatorer. Regelrådet vill därför uppmana till komplettering i detta avseende. Om så har skett för andra krav i den reviderade förordningen tar Regelrådet gärna del av dessa analyser.